Otomobillerde Antifriz Kullanımı


Yayın Tarihi: 05.01.2019 12:37 Güncellenme Tarihi: 05.01.2019 13:08
Bilgilendirme
Otomobillerde Antifriz Kullanımı

Antifriz ve Yapısı

Antifriz (Antifreeze), Saf suyun donma noktası sıfır derecedir. Su yun içine herhangi bir madde katılır ise suyun donma noktası değişir. Otomobil soğutma sistemlerinde antifriz katkısı olarak Etilen glikol (ethylene glycol) veya propilen glikol (propylene glycol) yaygın bir şekilde kullanılır. Akaryakıtların donmaması için metanol veya izopropanol (methanol or isopropanol) eklenir. Canlı organizmaların hayatta kalabilmesi için böceklerin ürettiği ise gilicerol( glycerol) veya  dimethyl sulfide ((CH3)2SO  dimethyl sulfoxide)adındaki organik maddedir. Kutup hayvanları ve balıklar  Böcek, kurtçuk ve deniz canlıları (nematodes, rotifers),vücutlarında doğal olarak bulunan gliserol veya tirehelos (glycerol or trehalose) yardımı ile kutup şartlarında hayatta kalırlar. Detay lı bilgi için: https://www.britannica.com/science/antifreeze-chemical-substance

Antifriz Nedir?

Antifriz, sıfır (0) derece ve altındaki hava şartlarında araçların güvenli bir şekilde çalışması için aracın radyatör suyuna katılarak suyun donmasını önleyen kimyasal maddedir. Diğer bir değişle “Motorda donmayı ve kaynamayı önleyen madde.” Olarak da tanımlayabiliriz.   Antifriz, temel de bir alkol çeşidi olan bir kimyasaldır. Alkol su gibi renksizdir. Antifriz otomobil motorlarında ve cam suyunda kullanılır. Antifriz denildiğinde ilk akla gelen araç radyatörüne konan katkı maddesi olmaktadır. Antifrizin yapısında bir alkol türevi olan etilen glikol kullanılır ise iyi bir antifriz vasfını kazanır. Vikipedi

Ne İşe Yarar?

· Soğutmaya katkıda bulunur.
· Motorun hararet yapmasını önler ve motorun ömrünü uzatır.
· Aşındırıcı maddelerin oluşumunu engeller.
· Motor soğutma suyunun donma noktasını düşürür, soğuk mevsimlerde motorun zarar görmesinin önüne geçer.
· Sirkülasyon pompasının verimliliğini artırır.

Antifrizin diğer bir faydası ise radyatörü ve soğutma sistemini pas ve korozyona karşı korumasıdır. 

Piyasadaki Antifriz Çeşitleri

Piyasada çok farklı antifriz çeşitleri olsa da en çok bilinenleri mavi ve kırmızı renkte olan antifriz çeşitleridir.  

Antifrizlerin renkli ve bu renklerin birbirinden farklı olmasının sebebi ticari satış ve araç güvenliği içindir. Aracınızda herhangi bir sızıntı durumu olduğunda dışarıdan kaynaklanan su ile radyatörde meydana gelen su sızıntısını ayırt etmek için etkilidir.  Üreticiler, antifrizlerin ayırt edici olması için farklı renk gruplarını kullanırlar.Ticari olarak hangi tip ürünü aldığınızı belirlemeniz açısından da ayırt edici olmaktadır. Örneğin cam suyunda mavi ve yeşil rengi tercih ederlerken radyatör antifrizleri için kırmızı ve açık mavi renkleri tercih ederler.

Antifriz Nasıl Kullanılır?

 

Saf antifriz eksi kırk(-40) dereceye kadar etkilidir. Uzmanların tavsiyesi saf antifrizi ihtiyaca göre belli oranlarda su ilave edilerek kullanılmasıdır. Bunun sebebi alkolün uçucu bir madde olması ve radyatörde meydana gelecek sızıntıdır. Radyatör suyunun hızlı bir şekil de azalması ve ısı dağıtımı görevini yapası durumunda maliyeti yüksek tamir masraflarına yol açmaktadır. Antifriz su ile buluştuğunda suyun kaynama noktası yükseltir, aynı zamanda donma noktası ise düşürür. Bu yüzden antifriz aracınızın güvenliği için daha etkili bir hale gelir.  Aşağıdaki tabloyu inceleyerek piyasada çok sık karşılaştığımız kırmızı ve mavi renkteki antifrizlerin karıştırılma ve koruma sıcaklıklarını inceleyebilirsiniz.

 

Antifriz

Su

Antifriz+su

Etkili Sıcaklık (0C)

100 (saf)

0

100

-40

70

30

100

-22

50

50

100

-13

30

70

100

-5

0

100

100

0

 
Tablo 1: Antifriz su karışım tablosu ve etkili sıcaklık

 

Bu tabloda karışım miktarına bağlı sıcaklık değerleri verilmiştir. Aracınızda mevcut antifrizin yeterli olup olmadığını test yaparak/yaptırarak öğrenebilirsiniz. Bu amaç için üretilmiş teknik aletler piyasada vardır. Ancak ölçüm yapmada ve karar aşamasında bir bilene başvurmak ta fayda vardır. 

Antifriz Nasıl Kontrol Edilir?

Servislerde genelde bu ölçüm ücretsiz olarak verilmektedir. İhtiyaç durumunda antifriz takviyesi ve değişiminde servislerimizden hizmet alabilirsiniz.  

 

Antifriz Ömrü Ne Kadar?


Otomobilinizin ömrünü uzatmak için antifriz bakımı ve yenilenmesi önemlidir. Çünkü zaman içinde bozulan antifriz, işlevlerini yerine getirememeye başlar. Antifriz raf ömrü ise yaklaşık 5 yıldır. Araç içinde ise 2-3 yıldır. Bundan dolayı her yıl kontrol edilmesi önemlidir. 

Antifriz Fiyatları

Antifrizler genellikle 1,5 litre 20 TL ile 30 TL , 3 litrelik ambalajlar ise 60 TL ile 65 TL arasında değişiyor.

,