Araç bahar bakımı nasıl yapılır?


Yayın Tarihi: 08.03.2018 11:08 Güncellenme Tarihi: 27.03.2019 17:35
Bilgilendirme
Araç bahar bakımı nasıl yapılır?

 

Soğuk ve yağışlı sezonun yoğun yaşandığı kış aylarından çıktığımız bu günlerde havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte yol şartları da değişmektedir. Kış lastikleri soğuk hava şartlarına göre üretildiğinden görevini bu hava şartlarında iyi bir şekilde yapmıştır.  Şimdi hava şartları değişmeye başladığı için yeni şartlara uygun bakım yapılma şartları oluşmaya başlamış demektir. Burada aracınızın performansını gözlemenizde yarar vardır.

Aracınızla ilgili yapacağınız küçük gözlemler sizlerin daha iyi ve güvenli sürüş keyfi yaşamanıza sebep olacaktır.

Yapılacak küçük işlemler:

  • Lastik kontrolü
  • Filtrelerin kontrolü ve polen filtresinin değişimi 
  • Klima kontrolüve klima dezenfektan işlemlerinin yapılması
  • Far, sinyal ve aydınlatma grubunun kontrolü
  • Sileceklerin kontrolü
  • Silecek suyunun kontrolü
  • Yağ ve yağlama sitemlerini kontrolü
  • Mekanik aksam kontrolü
  • Fren sistemlerinin kontrolü

İlk aklımıza gelmesi gereken kontrol listesidir. Havanın ısınmasıyla birlikte lastiklerde hava basıncı artacağından lastik basıncını kontrol edilir. Lastik basıncı yüksek ise lastik havasını düşürmek gerekir. Bakımı gelen aracınızın periyodik bakımını yaptırmanızda fayda vardır. Yakıt tüketiminin azaltılması için hava filtrelerinin değiştirilmesi fayda sağlayacaktır. Hava filtresi, yakıtın tamamını yakacak düzeyde oksijen sağlayamazsa, motorda güç kaybı oluşur. Temiz bir hava filtresi, daha az yakıtla daha fazla yol yapmanızı sağlar. Silecekler kar ve buzlu ortamda sertleşerek görev yapamaz hale geleceğinden sileceklerin kontrolünde fayda vardır. Bahar aylarında yağmur yağışlarının zamansız olarak sıklıkla meydana gelmesi hazırlıksız yakalanan sürücülere zor anlar yaşatabilir. Yol üzerinde biriken sular çamurlu ve kirlidir. Bunları araçlar her geçişlerinde havaya kaldırmaktadır. Aracınızın camları kısa zamanda çamurla kaplanarak görüş güvenliğinizi etkiler. Cam suyunuz aracınızda mevcut değil ise sorun büyüyecektir. Cam suyunun kontrolü su deposunu dolu olması sürüş güvenliği için önemlidir. Yolculuk esnasında aracınızın camı sinek ve böcek ölüleri ile kaplandığını ve ne kadar silerseniz silseniz çıkmadığını görürsünüz. Bu sürücüler için hep can sıkıntısı olan bir konudur. Çözümü ise çok basittir. Cam suyunun deterjan katkılı olması durumunda sorun çözülecektir.

Yağ ve yağlama sistemlerinin kontrolü eskimiş ve donmuş yağlar daha doğrusu yağ özelliğini yitirmiş yağlar motorunuzu koruyamayacağından mekanik aksamın düzgün çalışmasını etkileyecektir. Değişimi gelen yağın bir an önce yağ değiştirilmesini öneririz.  Mekanik aksam kontrolü ise usta bir şoför için gözle kontrol yanında araçtan gelen seslerin değişiminden de kolayca tesbit edebilmektedir. Araç bakımı yapan ustanıza aracınızı çalıştırarak gelen seslerin sağlıklı olup olmadığını dinletebilirsiniz.

https://onlineotoyedekparcasi.com/icerik/periyodik-ve-agir-bakimlarda-araciniza-neler-yapilmalidir-a7e

Aracınızın bakımını yaptırdığınız sürece güvenli yolculuk yapacağınızı ve güvende kalacağınızı belirtir sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir sürüş keyfi dileriz. 

Kelime Bulutu: Araç bakımı, Bahar bakımı, mevsimlik lastik, kış lastiği, Basic car maintence tips , Maintenance and repair of motor vehicles. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, Aydın,  Muğla, nadir bulunan otomobil parçaları, hepsiburada , n11

,