Araçlarda Kullanılan Turbo Sistemi


Yayın Tarihi: 30.03.2018 16:22 Güncellenme Tarihi: 03.04.2018 09:08
Uzmanın Tavsiyeleri
Araçlarda Kullanılan Turbo Sistemi

Araçlarda Kullanılan Turbo Sistemi

Turbo sistemi

Oksijen miktarı artırılmış soğutulmuş havanın motorun yakıt yanma odasına aktarılması ile yakıtın daha verimli enerjiye dönüştürülmesine sağlayan sistemdir. Örnek olarak turbo sisteminin çalışma prensibini gösteren resim (resim 1)

  

Resim 1: Turbo Türbin Gövdesinin İç Kesiti

Bu yazıda fazla teknik konulara girmeden kullandığımız araçlarda turbo sisteminin görevlerini ve bakım yaptırmanın faydalarını sizlere tanıtmaktır. Her yedek parçanın bir kullanım ömrünü olduğunu ve bunun kullanım ömrünü uzatmak için periyodik aralıklarla bakımının tam ve zamanında yapılması gerektiğini unutmamak gerekir. Turbo sistemleri daha çok dizel araçlarda olmakla birlikte benzinli araçlarda da kullanılmaktadır. Turbo sistemleri araçlarda kullanılan yakıtların iyileştirilmesidir.

TURBONUN GÖREVİ

Araç motorlarının kullandığı yakıtları daha verimli bir biçimde yakıt yakmayı gerçekleştirmektir.

Isınan havada oksijen gazı oranı azalır. Soğuk havada ise oksijen miktarı yoğunlaşmadan dolayı daha fazladır. Bu basit bilgi ile araçlarda kullandığımız motorlarda yanma odasına yoğun oksijen gönderebilmenin yolu havayı soğutmaktan geçer. Turbonun görevi bu aşamada devreye girmektedir. Soğuk havayı sağlamak için soğutma sistemi (intercooler) devreye girer (Resim 1) . Soğuk hava oksijence zengin olması yanında motorun ısı dengesini sağlama da etkili olmaktadır.

Aracımızın motorunun yanma odasına giren yoğun oksijenli hava kullandığımız yakıtın daha iyi yanmasına sebep olurken buda yakıttan tasarruf etmemize ve aynı zamanda az yakıt ile fazla tork üretilmesine sebep olur.

Amacımız kullandığımız yakıtı en iyi şekilde yanmasını sağlayarak aracımızda ihtiyaç duyduğumuz güce çevirmektir.

Resim 2: Turbonun iç yüzey kesiti

Kullandığımız aracın bakım ömrü olduğu gibi turbolarında bakım ömrü vardır. Bakımı geçen veya yapılmayan turbo sistemleri arızalanacaktır. Bu  arızaların oluşumunu azaltmak veya engellemek için yapılması gereken bazı işlemler ;

 

  1. Araç uzun yoldan gelindiğinde veya yüksek devirde/ performansta kullanıldığında araç park edildiğinde, araç terk edilmeden önce motor bir süre vites boşa alınarak rölanti devir ile 1 dakika daha çalışır bırakılmalıdır. Bunun amacı aşırı devirde çalışan ve kuruyan turbo sisteminin yağlama sistemi tarafından yağlamasına fırsat verilmelidir.
  2. Araç kullanılırken tekrarlanan performans değişikliklerini fark ettiyseniz aracınızı bir uzmana kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz.  Bu size turbo sistemin iyi çalışamadığını gösterir.
  3. Motor hava filtresi mevsim değişimlerinde kontrol edilmeli, temizlenmeli ya da değiştirilmelidir. Buradan geçebilecek partiküller aşırı hassas olan ve oldukça yüksek hızlarda görev yapan sisteme zarar verebilmektedir.
  4. Aracınızın ağır bakım zamanlarında (En fazla 70bin km)’de turbosunu bir uzman tarafından gözden geçirilmelidir.
  5. Düzenli olarak yağın kontrol edilmesi ve süresi dolan yağ değişimin yapılması gerekir. Yağ değişimlerinde kullanmak için motor yağının turbo sistemlerine uygun ve kaliteli ürünlerin tercih edilmesi önemlidir, yine yağ değişiminde motor yağ filtresinin de değiştirilmesi turbo sisteminin ömrünü uzatacaktır.
  6. Motorun uzun süre rölantide çalıştırılması aşırı ısınmaya sebep olacaktır.
  7. Aracınıza yapılan rutin bakımlar (yağ ve filtre değişimi) geciktirilmemeli, kullandığınız yağın ömrüne bağlı olarak 7 bin veya 10 bin km yağ ve filtre değişimi meydana gelebilecek turbo arızalarını azaltacaktır.

Kelime Bulutu:Turbo, Turbo Sistemleri, Disel turbo sistemleri, Araç bakımı, Bahar bakımı, mevsimlik lastik, kış lastiği, Basic car maintence tips , Maintenance and repair of motor vehicles. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, Aydın,  Muğla, nadir bulunan otomobil parçaları, hepsiburada , n11

 

KAYNAK

  1. http://uotechnology.edu.iq/training/liebrary/sayarat/Inspect 20& 20Service 20Cooling 20systems.pdf
,