Çanakkale de 2018 Troya Yılın da Avrupa Rallisinin 2. Etabı yapılıyor.


Yayın Tarihi: 25.05.2018 12:55 Güncellenme Tarihi: 25.05.2018 15:10
Bilgilendirme
Çanakkale de 2018 Troya Yılın da Avrupa Rallisinin 2. Etabı yapılıyor.

Dünyanın her yerinden profesyonel ve amatör ralli tutkunlarının Oldtimer ve Youngtimer araçlarla katılabildiği rallinin bu yıl 3'üncüsü düzenlenmektedir. Birbirine komşu iki büyük medeniyetin yerleştiği coğrafyada dostlukları çoğaltmak, insanların birbirlerine dokunmaları ve en önemlisi birbirlerini anlamaları için organize edilmektedir.  Europa-Orient & Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi’nin Türkiye ayağı, Gestaş Deniz Ulaşım sponsorluğunda Mayıs ayı içinde Çanakkale'de başladı.
Ralliye bu yıl15 ülkeden 65 takım,125 araç ve 300 yarışmacı katıldı. Fransa’nın Strazburg kentinden start alan Europa Rallisi’nin katılımcıları 2018 Troya Yılı’nda Troya’yı ve Çanakkale’yi keşfedme  fırsatı buldu.
Avrupa, Türkiye ve Ortadoğu parkuru olmak üzere 3 etaptan oluşan rallinin Türkiye ayağının ilk buluşması olan Çanakkale etabında yarışmacılara Troya ile ilgili değişik ödevler verildi. Çanakkale'nin sahip olduğu tarihi ve kültürel öğeler (yemek, folklorik özellikler vb) hakkında bilgi veren haritalar hazırlandı.
Ralli katılımcıları kentin milli kültürü, değerleri ve tarihi ile daha yakından ilgilenme imkanı buldu. Yerel halk ile iletişeme geçen katılımcılar ülkedeki hoşgörü ortamına tanık oldular. Bu amaçla Ralli organizasyonu tarafından her katılımcıya bulundukları bölgenin tarihi ve kültürel mekanları hakkında yerine getirmeleri gereken ödevler başarı ile tamamlandı.
Europa-Orient & Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi'nin 1'inci etap, Fransa'nın Strasburg kentinde başlayarak, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden, toplam 10 ayrı güzergahtan geçerek İstanbul'da sonlanacak. 2018 Avrupa ve Balkan Güzergahı: Fransa, Almanya, Belçika, Lüksemburg, Avustralya, İtalya, Slovenya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Romanya, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Kosova, Karadağ, Arnavutluk, Makedonya, Sırbistan, Yunanistan, Bulgaristan, Türkiye.
2'nci etap, Çanakkale'den başlayıp, Türkiye'nin çeşitli illerinden geçecek. 2018 Türkiye güzergahı: Edirne, Çanakkale, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Ankara, Çankırı, Çorum, Kayseri, Konya, Karaman, Niğde, Nevşehir, Kırşehir, Adana, Mersin  ve İstanbul .

,