Günümüz Araba Tamir Ustaları


Yayın Tarihi: 13.07.2018 11:27 Güncellenme Tarihi: 13.07.2018 12:44
Bilgilendirme
Günümüz Araba Tamir Ustaları

Bu yazımda sizlere otomobil dünyasında meydana gelen yeni değişimler konusunda olayları gündeme getirmek üzere yazıyorum. Mekanik ve yarı elektronik araçlar ile hayatını kazanmaya çalışan araç tamir ustaları içinde yeni ufuklar açması dileğimdir.

Şöyle ki 20 yıl öncesi teknolojisi ile yetişmiş bir çırak-kalfa-ustanın yetişme şartlarını gözden geçirir ise ne demek istediğim daha rahat anlaşılacaktır.  12 yaşında çırak olan bir öğrenci 17 yaşında kalfalık, askerlik ve olgunlaşmayı da dikkate aldığımızda ustalığı alması 25 yaşını bulacaktır. Şansı yaver giderse iyi bir yerde dükkanı açmak olacaktır. Çevrede tanınması ise 30 yaşını bulacaktır. Aşağı yukarı zaman dilimi açısından bakıldığında tecrübeli bir ustanın yetişmesi 20 yılı bulacaktır. Şimdi asıl sorun nerede? 20 yıl öncesi teknikleri ile ustalık yapan için araçları gözlem-duyma ve dokunma ile bir araca teşhis koymayı öğrenmiş olmasıdır.

Öğrencimiz şanslı ve çalıştığı ustanın teknik imkanları iyi ise "araç arıza ve tespit cihazı"nı alıp kullanma imkanına sahip olacaktır. Yani günün ihtiyaç duyulan teknolojisini öğrenme ve kullanma şansına sahip olacaktır. Ustamız ne kadar tecrübeli olursa olsun teknoloji kaynaklı arızaları bulmakta zorlanacaktır. Çünkü araç arızaları da yeni teknolojilere ayak uydurmaktadır. Araçların teknolojisi modeller yenilendikçe değişmekte ve "araç arıza tespit cizazı" na sahip olsanız bile yetmemektedir. Öyleki elinizdeki cihazlar zamanla demode olmaktadır. Peki ustamız ihtiyaç duyduğu takım ve araçların yanında alması gereken "araç arıza tespit cihazı" için kaynak bulabilecek mi? Mevcut cihazı yenilemek veya üzerinde kullandığı yazılımı güncellemek istediğinde ne yapacak? Bu da ek masraf ve yatırım demektir. Söylemek istediğimi kestirmeden söyleyeyim. Ustalarımızın yetiştirilmesi kadar onların teknik bilgi ve beceri ile donatılmalarıda önemlidir. Bunun yanında ihtiyaç duydukları araç ve malzemeler konusunda finansal olarak desteklenmesi de önemlidir. 

Ustalarımızın el becerilerini geliştirirken ihmal etmememiz gereken diğer bir husus ise bilgi teknolojileri ve bununla birlikte açılan yeni iş kollarını öğrenmeleridir. Yeni yetişecek nesilleri babadan oğula geçen bir meslek değil de günün teknolojini anlayan ve yeni gelişmelere adapte olan gençler ve ustalar yetiştirmek olmalıdır. 13-07-2018 Metay Bilişim

,