2018 TROIA Yılı


Yayın Tarihi: 12.04.2018 19:07 Güncellenme Tarihi: 14.04.2018 18:59
Bilgilendirme
2018 TROIA Yılı

2018 TROIA Yılı

Troia Çanakkale ili sınırları içinde yer alan eski bir yerleşim yeridir. Tarihte tahta atın kullanaıldığı Truva savaşları ile meşhur olmuştur.  İlyada ve Odesa Dünya genelinde tanınan bir destandır. Troia birçok ülkenin temel eğitim müfredatına girmiş bir destandır. Sadece eğitim, edebiyat ve tarihle değil aynı zamanda kültür, sanat ve spor alanlarında da spor olimpiyatları gibi tüm dünyada karşılığı olan evrensel bir markadır. Hem İlyada hem de Odesa (Oysseisa), Truva Savaşı ve bu savaşta yer alan insanlarla ilgili söylenceleri dile getiren, koşukla (şiir biçiminde) yazılmış destanlardır. Tarihçiler Yunanistan’tandaki Akhalar ile Batı Anadolu’da yaşamış olan Truvalılar arasındaki bu savaşın yaklaşık İ.Ö. 1199’da geçtiği görüşündedir. Akhalar’ın Truva’yı kuşatmalarının ise 10 yıl sürdüğü sanılmaktadır.

Yaklaşık olarak İ.Ö. 8. yüzyılda yazılan 24 bölümlük İlyada destanı altılı ölçüyle yazılmış toplam 15 bin dizeden oluşur.

 video: https://www.youtube.com/watch?v=Gaja1TmMHbc

Troia’yı özgün kılan, savaş ve mücadele ile barış ve hoşgörü kültürünün eşsiz bir bileşimi olmasıdır.
Anadolu’nun en kadim değerlerinden olan Troia Destanı’nın beslediği kolektif ruh, Çanakkale Savaşı’nda ve milli bağımsızlık mücadelesinde olduğu gibi Anadolu tarihinin farklı dönemlerinde tekrar tekrar karşımıza çıkmaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2018 yılını resmi olarak Troia yılı ilan ederek, küresel ölçekte bir kültür ve turizm hamlesi çağrısında bulunuyor. Küresel sorunların tüm sektörleri ve toplum kesimlerini etkisi altına aldığı bir süreçte, Troia’nın binlerce yıl öteden gelen ve dünyaca bilinen ilhamı ile birlikte, Troia’nın dünyanın yedi kıtasına yayılmış olan uluslararası bilinirliğinin stratetjik bir iletişim aracıdır.

 2018 yılı, Troia’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girişinin yirminci yıl dönümü. Avrupa Parlementosu 2018 yılını Avrupa Kültür Mirası Yılı ilan etti. Bu çerçevede Avrupa genelinde çalışmalar yürütülecek. Troia Müzesi, 2018 yılı içerisinde dünyaya kapılarını açmaya hazırlanıyor.

2018 Troia Yılı ile birlikte; bölge ve ülke turizmine güç verecek çok sayıda alt ve üst yapı yatırımları, uluslararası etki alanı güçlü, ülke genelinde tüm yıla yayılacak kültür, sanat, spor, bilim ve eğitim alanında sürdürülebilir etkinlikler ve projeler hazırlanmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı himaye ve koordinasyonunda yurt içinde ve dışında güçlü bir tanıtım yapılmaktadır. 2018 yılında, Troia’nın herkese ilham vermesini, bu Anadolu Destanının tüm dünyaya ışık tutmasını ümit ediyoruz.

,