POLEN FİLTRESİ ve SAĞLIĞIMIZ


Yayın Tarihi: 03.05.2018 11:00 Güncellenme Tarihi: 21.01.2019 09:46
Uzmanın Tavsiyeleri
POLEN FİLTRESİ ve SAĞLIĞIMIZ

POLEN FİLTRESİ ve SAĞLIĞIMIZ

 

Polen filtresi aracınızın dış ortamdan temiz havayı alıp aracınızın ısıtma ve soğutma sistemlerinden geçirdikten sonra aracınızın içine girmesini sağlayan sistemin içinde yer alır. Görevi istenmeyen parça, partikül ve canlılara ait parçaların filtre edilerek daha temiz bir hava kalitesine ulaşılmasını sağlar.

Polen filtresi filtreleme görevi yaptığından üzerinde toplanan canlı parçaları sinek ve çekirge ve böceklerin artıkları filtrenin yüzeyini kapladığında istenmeyen kokuların üretilmesinin sağlar. Görevi havayı temizlemek olan filtre kirlendiğinde pis kokuların kaynağı haline gelecek ve araç içinde istenmeyen kokuların üretilmesini sağlayacaktır. Uzmanların tavsiyesi araç bakımlarında düzenli bir şekilde polen filtrelerinin değişiminin yapılmasıdır. Yine de zamanla kötü kokulara maruz kalıyor iseniz polen filtresini ve hava kanallarının bakımını ihmal etmemeniz gerekir. Nemli ve canlı artıklarının toplandığı filtreler istenmeyen bakterilerin çoğalmasını sağladığından filtre bakımı ve bakteri temizleme ürünlerini kullanmanız yararınıza olacaktır.

     

Polen Filtresi Bakımı : Araç kabini hava kanallarının filtresini sık sık temizlemeli ve belli aralıklarla değiştirmelisiniz. Polen alerjisi gibi alerjileri olan kişiler ile araç içinde dolaşan havanın temizliği açısından bu filtrenin düzenli temizliği önemlidir.

 

Hangi araçlarda Polen Filtresi Kullanılmaktadır?

Aracınız 2000 model veya daha yeni ise aracınız büyük ihtimalle kabin hava filtresi ile donatılmıştır, sürücülerin pek çoğu kabin hava filtresinin varlığından veya araçlarında olup olmadığından bile haberleri yoktur. Servis ve ya ustalar insaflı ise araç bakımında diğer filtreler gibi polen filtresi de değiştirilir. İhmal edildiğinde ise bu filtre ile tam temizlenemeyen hatta kirlenen filtre görevini yapamaz ve kendisi sorun kaynağı haline gelir.  Aracınızın donanımında kabin hava filtresi olup olmadığını aracınızın el kitabından öğrenebilirsiniz. Temizlenmeyen filtreler araç içerisinde kokuya yol açabileceği gibi oluşabilecek tıkanıklarla aracın ısıtma/soğutma sistemine zarar verebilir.

 

Polen Filtresi Ne Zaman Değiştirilmeli?

Genelde araç bakımlarının yapıldığı zaman düzenli olarak değiştirilebilir. Bun dışında uzun seyahatler planlandığında tatil öncesi polen filtreleri değiştirilmelidir. Gözle yapılacak kontroller de değişimin gelip gelmediğine karar verilebilir. Bu konuda METAY OTO Yedek Parça ve Servis birimimizden destek alabilirsiniz.  Çanakkale ve civarında iseniz servisimize uğradığınızda rutin kontrol ve değişim hizmeti verilmektedir.

 

Polen Filtresi Çeşitleri ve Maliyetleri

Polen filtreleri, kağıt ve kağıt katkılı maddelerden imal edildiğinden maliyetleri  de oldukça düşüktür. İki çeşidi yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlar karbonlu ve karbonsuz olanıdır. Uzmanların tavsiyesi karbonlu olan filtrelerin kullanılması yönündedir. Fiyat olarak aralarında 10 -20 TL fiyat farkı vardır. Karbonsuz filtreler 20-50 TL arasında araca ve modeline göre değişirken Karbonlu filtreler 30-75 TL aralığında fiyatlanmaktadır.

Karbonlu Filtre

Karbonsuz Filtre

Filtre Değişimi için ücret isteniyor mu?

Değişim için herhangi bir ücret alınmamaktadır. Sağlığınız için önemli olan temiz hava kaynağının küçük bir maliyetle düzenli bir şekilde değişmesi hem sağlığınız hem de sürüş güvenliğiniz için önemlidir.   Sağlıklı ve temiz hava araç içindeki herkesin hakkıdır. Sağlıklı ve güvenli sürüş yapmanız dileği ile METAY ailesi olarak saygılarımızı sunarız.  

,