SEVDİKLERİMİZ İLE BAYRAM YOLCULUĞU KABUSA DÖNMESİN!


Yayın Tarihi: 14.06.2018 11:34 Güncellenme Tarihi: 14.06.2018 13:00
Uzmanın Tavsiyeleri
SEVDİKLERİMİZ İLE BAYRAM YOLCULUĞU KABUSA DÖNMESİN!

SEVDİKLERİMİZ İLE BAYRAM YOLCULUĞU

Tatil ve bayram heyecanıyla bir taraftan yaptığımız hazırlıkların arasında tatlı bir heyecan sürer gider. Tüm hazırlıkları yapar ve yola çıkarız. Çocuklarımız bir birleriyle şakalaşırken aile bireyleri tatlı bir sohbete koyulmuş giderken bir birini takip eden hikayeler anlatılır. Şoför ve yanındakilerin heyecanı doruğa çıkmış özlem duyulan mekana hızla yol alınır. Bir müddet sonra aracınızın hafif sallantılarında uyumamak için direnen çocuklarınız birer birer uyuyakalır. Araç şoförü ve eşi ise dertlerini paylaşarak yolcuğunu sürdürürler. Dertler bitmez ki sohbet bitsin. Birde şoförün uykusu gelmesin diye eşin ayrı bir gayreti olur. Konu konuyu açar ve yola devam edilir. Şoför sohbetin derin etkisiyle aracın sesini bile zor duyar. Konular bitmemiş ve anlatacak çok konu vardır ama anlatanların hali kalmamış ve yorulmuşlardır.  Bir müddet sonra derin bir sessizlik kaplar aracın içini. Sanki ölüm sesliği gibi kimseden ses çıkmaz. Araç ise bu sessizliğe ayak uydurur o da lastik sesinden başka ses çıkarmaz. Bizim araç yenidir bakımlarını da düzenli bir şekilde yapılmıştır. Bizim şoför herhangi bir sorun çıkmaz diye düşünür. Bir müddet sonra göstergeler bir bir kapanır. Motor tamamen sesliği bürünür. O da ne?. Gaz pedalına çaresiz bir şekilde dokunur ama araç tepki vermez. Aracımız kazandığı hızla bir müddet daha yol alır. Sonra ıssız bir yerde araç son nefesini verir ve derin bir sessizliğe gömülür. Bizim şoför aracı sağ şeride çekmiştir. Eşi uyanmış nereye geldik diye sormaktadır. Durdukları yerin petrol istasyonu değil ayrıca çevrede ışık ta yoktur. Heyecanla telefona sarılır bir taraftan aracı kontrol etmeye çalışır. Eşinin ısrarlı sorularını önce geçiştirir sonra çaresizlikle sorunu anlamaya çalıştığını söyler. İşte bu anlar yolculuğumuzun kabusa döndüğü andır. Hiç istemeyiz ama başımıza gelince de ne yapacağımızı bilemeyiz. Esasında yolculuğumuzun en tatsız anı olsa da hayatımızın bir gerçeğidir. Burada basit tedbirleri almamız hem bizim hem de diğer yolcuların emniyeti için gerekli adımlardır. Aşağıda bu adımları açıklamaya çalışacağım.

Yolculuk Öncesi yapılması gereken Hazırlıklar

 1. Trafik seti, reflektör, takoz, çeki halatının kontrolü.
 2. Yedek lastiğimizin varlığından ve yeterli hava basılı olduğundan emin olalım.
 3. Lastik havalarının kontrolü
 4. Aracımızın silecek suyu, motor suyu ve yağlarının kontrolü.
 5. Aracın çalışma sesinin kontrolü   

Yolculuk Esnasında yapılacak basit kontroller:

 1. Motor sesinin daima kontrol edilmesi.
 2. Lastik asfalt zeminde çıkardığı sesin kontrolü zaman zaman cam açılarak denetlenebilir.
 3. Uzun yolculuk yapılacak ise mola yerlerinin belirli saat aralıklarında yapılması (örneğin 4 saat te bir olacak şekilde)
 4. Molalarda ön camın temizliği ve lastiklerin el ile kontrolü, sınma veya basınç kaybı açısından kontrol önemlidir.
 5. Yakıt miktarının kontrolü, ulaşmak istediğiniz hedefe veya petrol istasyonuna ulaşabilecek miktarda yakıt olması yolda yakıtsız kalma riskinizi azaltır.

Kaza veya arıza durumunda yapılası gereken önlemler:

 • Araç güvenliği
  1. Araç mümkün ise sağ şeride çekilir.
  2. Aracın 100 metre gerisine yol üzerine reflektör koyularak diğer araçlar uyarılır. Bazen rüzgarda koyduğumuz reflektör yıkılabileceği düşünülerek çevreden bulduğumuz taş gibi malzemeler ile desteklenmelidir.
  3. Aracın ön tarafına da yine reflektör ve ışıklı uyarıcı koyulabilir.
  4. Aracımızın 4 lü sinyalleri uyarı amacıyla yakılır.
 • Yolcu Güvenliği
  1. Aracımızda bulunan yolcuların güvenliği sağlamak için tedbirler alınır.
  2. Sağlık problemi var ise 112 Acil aranır.
  3. Adli vaka ve hasar varsa bulunduğunuz bölgeden sorumlu emniyet birimleri aranır.
  4. Gerekli olma durumunda kaza ve arıza tespit tutanağı hazırlanır.
  5. Olay yerinin fotoğraflanması önemlidir.
  6. Sigortanızın bağlı olduğu yol yardım veren firma aranır ve araç konumu paylaşılır.  
 • Telefon ile yardım
  1. Bazen basit arızalar ustanız yönlendirmesiyle giderilebilir. Bu durumda telefon ile yardım almak mantıklı olabilir.
  2. Ustanız arızanın sebebini öğrenmeye çalışacaktır. Çözüm yollarını sizlerle paylaşacaktır. Örneğin hararet problemi varsa motor suyunun kontrolü, kaynama olup olmadığı gözlenmesi durumunda yapılacak işlemler: Çözüm için aracı dinlendirip su ilavesi yapılmasını sağlayabilir. En yakın yerleşim yerine ulaşmanız için gerekli kontrolleri yaptırabilir.  
  3.   Hareket etmesi mümkün değilse de aracı par edip güvenlik önlemlerin aldırıp en kısa zamanda servise çekilmesini sağlayabilir.

Bu bayram arifesinde istenmeyen olayların başınıza gelmesini ismeyiz. Başınıza geldiğinde ise kendi ve çevremizdekilerin güvenliği önemlidir.  Yolunuz ve bahtınız açık olsun. Bayramınız mübarek olsun. Sağlıklı ve güvenli bir seyahat geçirmeniz dileği ile iyi bayramlar.   

------------------------------------------------------

Bu makale Çanakkale  Metay Oto Yedek Parça ve Servis’e aittir. İzin alınmadan kısmen veya tamamen    yayınlanamaz. onlineotoyedekparcasi.com 2018

,