Sürücüsüz hava taksileri kalabalık şehirlerin trafiğine çözüm olabilir mi?


Yayın Tarihi: 07.07.2018 10:56 Güncellenme Tarihi: 09.07.2018 09:14
Bilgilendirme
Sürücüsüz hava taksileri kalabalık şehirlerin trafiğine çözüm olabilir mi?

Metropol olarak adlandırılan büyük ve kalabalık şehirlerde yaşamak trafik ve gürültü gibi olumsuzlukları göğüslemek demektir.  Belkide insanı bezdiren konu ise saatlerce maruz kalınan gürültü ve trafik yoğunluğudur. Bu probleme dönük çözüm yolları bulmak amacıyla farklı çalışmalar yapılmaktadır.  'Elektrikli hava taksi' bu çalışmalardan biridir. Geleceğin aracı olarak nitelendirilmektedir. Alman bilim ve tasarımcıları tarafından geliştirilen aracın adı “lilium jet” olarak isimlendirilmiştir. CNN international'da yer alan habere göre Şirketin kurucusu ve CEO'su Daniel Wiegand, "Lilium Jet'in gökyüzüne çıkması ve gelişmiş manevraları kolaylıkla gerçekleştirmesi ekibimizin beceri ve azminin kanıtı. Bu noktaya ulaşmak için havacılığın en zorlu mühendislik zorluklarını çözdük" dedi.

Bu tür araçlar temiz çevre özleminde en iyi alternatiflerden biri olarak gösterilmektir. Normal bir priz ile şarj edilebilmektedir. Yumurta şeklindeki tasarımları ile kullanıcıların dikkatini çeken aracın helikopter gibi dikey olarak kalkış ve iniş yapabilmesi artı özelliklerdir. Çevre açısından zararlı emisyon oluşturmayan ve geleneksel uçaklardan çok daha sessiz olan Lilium Jet, 300 kilometrelik bir menzile sahiptir. Hareketli kanatlarıyla helikopter benzeri bir yapıya sahip olan yumurta uçak saatte 300 kilometreye kadar bir hıza ulaşabiliyor. Yaklaşık 1 saat havada kalabilmektedir. Uçağın kanatlarında yer alan motorların her biri ayrı bir korumaya sahiptir. Bu nedenle motorların herhangi birinde oluşabilecek bir arıza diğerini etkilemiyor.

Dubai'de yaz aylarında hizmete girmesi planlanan hava taksileri 100 kilo ağırlığındaki bir yolcu ile beraberindeki valizi taşıyabilecek.

Hava taksileri yer ve konum tanımlama sistemlerine bağımlı araçlardır. Bu araçlar küçük alanlarda hareket edebilmeleri ile avantajlı olmalarına rağmen komuta kontrol merkezleri ve ileride kurulacak hava polisi ve harekat merkezlerinin kesintisiz iletişimine ihtiyaç duyulacaktır.  Peki biz bu konularda neredeyiz? Ne gibi yasal hazırlıkların yapılması gerektiği önümüzde oluşacak yeni durumlar ile paralel gelişecektir.  Hava taksileri yer ve hava trafiğine alternatif mi yoksa yeni bir kaosun başlangıcı mı olacak bunu zamanla anlayacağız.  

Kaynak:

https://www.cnnturk.com/yasam/bir-hayal-daha-gercek-oluyor-elektrikli-hava-taksi?page=7

http://www.trthaber.com/haber/dunya/surucusuz-hava-taksileri-dubaide-sefere-hazirlaniyor-299196.html

,