Yardım

Evet sipariş verebilirsiniz. Her alışverişte bilgilerinizi girmeniz gerekir. 

Hesap Oluştur

Hızlı ve güvenli bir alışveriş için yeni bir hesap oluşturun. Böyle sipariş durumunuzu takip edebilir ve önceki siparişlerinize göz atabilirsiniz.

Değerli müşterilerimiz.

İnternet ortamında çok sayıda site ve satıcı link var. Bunlar içinden elbetteki güvenli siteler alış veriş için güvenli bir durak olmaktadır. Bizler kurumsal yapıda olduğumuzdan muhatabınız herzaman karşınızda olacaktır. Elektronik Ticaret Bilgi Platformu ETBİS sistemine kayıtlı olduğumuz için yaptığımız tüm alış verişler izlenmektedir. Aradığınız parçaların işletmemizde bulunması durumunda aynı gün kargoya teslim edilmektedir. İşletmemizde bulunmayan parça üretici firmalarımızda bulunması durumunda sizin adınıza ürünü sipariş ediyoruz. Üretici firmanın stoklarına bağlı olarak bir-iki günde elimize ulaşan parça sizden teyit alındıktan sonra kargolanarak doğru ürünün sizlere ulaşması sağlanmaktadır. Kullandığınız parçada herhangi bir sorun yaşar iseniz üretici firmaların garanti kapsamında parçlarınız değiştirilmektedir. Ustanız ile işletmedki uzmanlarımız canlı bağlantı ile görüşerek doğru ürünü seçmeniz sağlanmaktadır.  İnternet sitemize ürün yüklemeleri devam etmektedir. İnternet sitemizde bulamadığınız ürünleri Telefon: 0 286 217 51 54-cep: 0 542 262 75 22 veya  iletişim formu  aracılıyla tarafımıza iletebilirsiniz. En kısa sürede uzman ekiplerimiz tarafından cevap verilecektir. Aracınızın ihtiyaç duyduğu yedek parçalar METAY OTO tarafından temin edilip sizlere ulaştırılacaktır. İsterseniz  aracınızın rutin bakımları servisimizde itina ile yapılır. Randevu cep: 0 542 262 75 22

Kargoyla Ürün Teslimi Sırasında Tüketicilerin Bilmesi Gerekenler

Gelişmekte olan e-ticaret sektörünün en önemli oyuncularından biri de şüphesiz kargo ve teslimat firmaları. İnternetten ürün satın alındığında kargo firmaları aracılığıyla ürünleri teslim alabiliyoruz, bu sebeple de iyi oturmuş bir sisteme ve geniş bir dağıtım alanına sahip olan kargo firmalarının olduğu bir ülkede e-ticaretin de önü oldukça açık oluyor.

Türkiye’deki lojistik firmaları ülke genelinde her yere dağıtım sağlamalarından dolayı oldukça geniş bir dağıtım alanları bulunuyor. Bu geniş ağ sayesinde tüketiciler internet üzerinden sipariş verdiklerinde Türkiye’nin neresinde olurlarsa olsunlar ürünlerini teslim alabiliyorlar.

Tabii ki dağıtım alanının geniş olması tek başına yeterli bir çözüm olmuyor. Büyümekte olan bir sektör olduğu için henüz aksaklıklar ve düzeltilmesi gereken noktalar bulunuyor; fakat bu konuda yük sadece kargo şirketlerinin omuzlarında değil. Kullanıcıların da kargo teslimatları sırasında bilmeleri gereken bazı önemli noktalar var.

Ürün teslimatı sırasında bir sorun oluştuğunda gönderici firma, kargo şirketi ve alıcı kişi üçgeni arasında dönüp duran diyalogları azaltmak, teslimat sırasında ve de sonrasında daha az sorun yaşanması için alıcının da bazı önemli noktalara dikkat etmesi gerekiyor

 

Ürünü kontrol etmeden, paketi teslim aldığınıza dair imza atmayın

Kargo geldiğinde kargoyu açıp kontrol etmeden, doğrudan kargo görevlisinin uzattığı, teslim aldığınızı gösteren kağıdı imzalamak yapılan en büyük yanlışlardan biri. Bu belgeyi imzalamadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var.

Bu kağıdı imzaladıktan sonra ürünü resmi olarak teslim almış oluyorsunuz ve kargo şirketinin rolü bu noktada bitiyor. Bu sebeple imza atmadan önce ürününüzün paketini açarak, herhangi bir hasar olup olmadığına, ürünün eksiksiz bir şekilde teslim edildiğinden emin olun. Eğer ürün eksiksiz ve hasarsız bir şekildeyse o zaman kargo görevlisinin uzattığı belgeyi imzalayabilirsiniz. Kargo görevlisi acelesi olduğunu ve hemen gitmesi gerektiğini söylese bile bunun sizin yasal hakkınız olduğunu unutmayın.

Ürünü kargo görevlisinin yanında kontrol edin

Satın aldığınız ürünün paketini kargo görevlisinin önünde açın. Eğer paketi içeri götürerek açarsanız, herhangi bir eksik olması halinde bunu ispat edemezsiniz. Bu sebeple ürününüzü kargo görevlisinin yanında kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın.

Ürün hasarlıysa veya eksikse “Hasar Tespit Tutanağı” isteyin

Eğer üründe bir hasar ya da eksik varsa, kargo görevlisinden “Hasar Tespit Tutanağı” hazırlamasını isteyin ve ürünü teslim almayın. Ürünü kargo görevlisine iade edin ve kargo şirketi de bu tutanakla beraber gönderici firmaya kargoyu teslim etsin. Yalnız yine burada dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunuyor: Hasar Tespit Tutanağı’nı hazırlamadan önce ürünü teslim aldığınıza dair bir imza atmamış olmanız gerekmekte.

 

Teslimat sırasında adreste yoksanız kargonuz en yakın şubeye bırakılır

Ürün teslimatı sırasında alıcı kişi teslimat adresinde değilse kargo görevlileri bu paketi en yakındaki kargo şubesine bırakırlar. Buradaki problem ise bazen kargo görevlileri, alıcıyı adreste bulamadıklarında, bırakmaları gereken notları bırakmıyorlar. Aceleyle adresten ayrılan görevli, kişi adreste yoktu diyor; fakat kullanıcıyı bilgilendirici bir not bırakmıyor. Kendisine not bırakılan alıcı ise bu durumda kargo şirketi yerine ürünü aldığı şirketle irtibata geçiyor. Gönderimi yapan şirket, tek tek tüm kargoları takip etmediği için de onlar da kargo şirketiyle temasa geçmeye çalışıyorlar ve sonrasında hikaye yine “biz alıcıyı evde bulamadık” cümlesine dönüyor ve adeta kuyruğunu kovalayan köpek misali bir sonuç alınamıyor.

Peki bu durumu önlemek için ne yapmak gerekiyor? Dikkat edilmesi gereken ilk husus gönderici firmanın, ürün takibi bilgileri sırasında, paketin ortalama olarak kaç gün içinde alıcıya ulaşacağını bildirmesinin gerekliliği. Alıcı kişi de ortalama süreyi takiben, eğer hala kargo eline ulaşmadıysa, kargo şirketiyle irtibata geçerek bilgi almalı. Tabii ki burada en büyük görev yine kargo şirketlerine düşüyor. Onlar da alıcıları evde bulamadıklarında alıcıların görebilecekleri bir not bırakırlarsa, bu tip sorunların nispeten önüne geçilebilir. Kısa vadede zamandan tasarruf edip, aceleyle iş yapmanın, uzun vadede markalara müşteri kaybettirebileceğini göz ardı etmemek gerekiyor.

Sektörün yeni gelişmekte olması ve bu tip sorunların yaşanması hem e-ticaret şirketlerini hem de lojistik firmalarını olumsuz etkiler. Servisten mutsuz kalan müşteri, bir daha ne o siteden alışveriş yapar, ne de kargo firmasını kullanır.

 

Aldığınız ürünün faturasını kontrol edin

Online siparişlerde ürünün faturasını eğer teslimat adresine istediyseniz, mutlaka kargo geldiğinde ürünün faturasını kontrol edin. Eğer ürünün faturası yoksa bunu gönderici firmaya ve kargo görevlisine bildirin, gerektiği takdirde ürünü teslim almayın. Faturasız bir ürünü aldığınızda, ürünle ilgili bir sorun yaşadığınızda ürünü satın aldığınız firmadan herhangi bir destek alamayacağınızı unutmamalısınız.

Kargo şirketi telefonla bildirim yapmak zorunda değil

Ürün teslimatları sırasında bazen tüketicilerin de haksız oldukları noktalar olabiliyor. Tüketiciler ürün teslim edilmeden önce kargo firmasından telefon bekleyebiliyor, telefon gelmediği için de adreste bulunmadıklarını belirtebiliyorlar. Bu tip durumlarda eğer kargo şirketi size telefonla bildirim yapacaklarını özel olarak belirtmişse, ancak bu durumlarda teslimattan önce sizi arayarak haber verirler. Aksi durumda kargo şirketi doğrudan verdiğiniz adrese gelir ve teslimatı gerçekleştirir.

 

Kargonuzun takibini yapmayı ihmal etmeyin

Online alışverişin kullanıcıya kolay bir şekilde alışveriş imkanı sunuyor olması, tüketicinin üzerinden sorumlulukları kaldırmıyor. Tüketici internetten sipariş verdikten sonra aslında iş orada bitmiyor. E-ticaret şirketlerinin büyük bir bölümü kargo takibi bölümüne sahip ve kullanıcılar, sitelerdeki bu bölümden kargolarını takip edebiliyorlar. Eğer zamanında ulaşmayan ve geciken kargolar gözünüzü korkutuyorsa, siparişi verdikten sonra bu bölümlerden kargonuzu mutlaka takip edin.

E-ticaret siteleri, kullanıcılarına ürünleri kargoya verdiklerinde, bilgi veriyorlar. Bu süre içinde de tüketici herhangi bir olağandışı bir durumla karşılaştığında kargo şirketiyle irtibata geçerek ürünlerini sorgulamaktan çekinmemeliler. Her ne kadar ürünü teslim etmek hem gönderici hem de kargo firmasının yükümlülüğü olsa da, tüketiciler verdikleri siparişleri de takip ederek, bir sorun oluştuğunda bu durumda her iki şirketle de iletişim içinde olmalı.

Kaynak: http://eticaretmag.com/kargoyla-urun-teslimi-sirasinda-tuketicilerin-bilmesi-gerekenler/

 

Araç bahar bakımı nasıl yapılır?

Soğuk ve yağışlı sezonun yoğun yaşandığı kış aylarından çıktığımız bu günlerde havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte yol şartları da değişmektedir. Kış lastikleri soğuk hava şartlarına göre üretildiğinden görevini bu hava şartlarında iyi bir şekilde yapmıştır.  Şimdi hava şartları değişmeye başladığı için yeni şartlara uygun bakım yapılma şartları oluşmaya başlamış demektir. Burada aracınızın performansını gözlemenizde yarar vardır.

Aracınızla ilgili yapacağınız küçük gözlemler sizlerin daha iyi ve güvenli sürüş keyfi yaşamanıza sebep olacaktır. Yapılacak küçük işlemler:

  • Lastik kontrolü
  • Filtrelerin kontrolü
  • Klima kontrolü
  • Far, sinyal ve aydınlatma grubunun kontrolü
  • Sileceklerin kontrolü
  • Silecek suyunun kontrolü
  • Yağ ve yağlama sitemlerini kontrolü
  • Mekanik aksam kontrolü

İlk aklımıza gelmesi gereken kontrol listesidir. Havanın ısınmasıyla birlikte lastiklerde hava basıncı artacağından lastik basıncını kontrol edilir. Lastik basıncı yüksek ise lastik havasını düşürmek gerekir. Sıcaklıkların artmaya başladığından uygun bir zaman diliminde mevsimlik lastiklere geçmekte fayda vardır. Bakımı gelen aracınızın periyodik bakımını yaptırmanızda fayda vardır. Yakıt tüketiminin azaltılması için hava filtrelerinin değiştirilmesi fayda sağlayacaktır. Hava filtresi, yakıtın tamamını yakacak düzeyde oksijen sağlayamazsa, motorda güç kaybı oluşur. Temiz bir hava filtresi, daha az yakıtla daha fazla yol yapmanızı sağlar. Silecekler kar ve buzlu ortamda sertleşerek görev yapamaz hale geleceğinden sileceklerin kontrolünde fayda vardır. Bahar aylarında yağmur yağışlarının zamansız olarak sıklıkla meydana gelmesi hazırlıksız yakalanan sürücülere zor anlar yaşatabilir. Yol üzerinde biriken sular çamurlu ve kirlidir. Bunları araçlar her geçişlerinde havaya kaldırmaktadır. Aracınızın camları kısa zamanda çamurla kaplanarak görüş güvenliğinizi etkiler. Cam suyunuz aracınızda mevcut değil ise sorun büyüyecektir. Cam suyunun kontrolü su deposunu dolu olması sürüş güvenliği için önemlidir. Yolculuk esnasında aracınızın camı sinek ve böcek ölüleri ile kaplandığını ve ne kadar silerseniz silseniz çıkmadığını görürsünüz. Bu sürücüler için hep can sıkıntısı olan bir konudur. Çözümü ise çok basittir. Cam suyunun deterjan katkılı olması durumunda sorun çözülecektir.

Yağ ve yağlama sistemlerinin kontrolü eskimiş ve donmuş yağlar daha doğrusu yağ özelliğini yitirmiş yağlar motorunuzu koruyamayacağından mekanik aksamın düzgün çalışmasını etkileyecektir. Değişimi gelen yağın bir an önce yağ değiştirilmesini öneririz.Mekanik aksam kontrolü ise usta bir şoför için gözle kontrol yanında araçtan gelen seslerin değişiminden de kolayca tesbit edebilmektedir. Araç bakımı yapan ustanıza aracınızı çalıştırarak gelen seslerin sağlıklı olup olmadığını dinletebilirsiniz.

Aracınızın bakımını yaptırdığınız sürece güvenli yolculuk yapacağınızı ve güvende kalacağınızı belirtir sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir sürüş keyfi dileriz.

Muadil Ürün : Aracınızda önemli rollerde olan aksamların orjinal ürün oması ve kalitesi iyi olması oldukça önemlidir. Muadil ürün olarak üretilen yan sanayi yedek parçaları da tıpkı orijinal yedek parçalar gibi birçok testten geçerler. Uygunluk testlerinde başarılı olan ürünler kullanıma sunulurlar. Yan sanayi ürünler, üretici firmaların, belli kalite şartlarını yerine getiren firmalara üretim yetkisi vermesi ile üretilir. Yan sanayi ürünler kesinlikle lisanssız ya da taklit ürünler değildir.

 K. Turgut GÜRSEL, Rahman ÇAKIR Ege Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü, 35100/Bornova/İzmir 

ÖZET Binek araçlarındaki, karavan ve römork gibi barınmaya ve yük taşımaya yönelik motorsuz araçları çekmeye yarayan ve genellikle sonradan monte edilen elemanlara çeki kancası denir. Daha çok binek otomobillerine takılan çeki kancası; karavan, açık veya kapalı yük römorklarını güvenli olarak hareket ettirmek ve dolayısıyla aracın taşıma kapasitesini artırmak amacıyla kullanılır. Çeki kancasında, her araç için, şasi veya monokok gövdenin alt bölümü ile stepnenin durumuna göre farklı konstrüksiyonlar gerektiğinden, seri üretimden ziyade siparişe göre üretim yapılmaktadır. Bu çalışmada, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde yaygın olarak üretimi ve montajı yapılan üç farklı konstrüksiyonun modellemesi ve yapısal analizi gerçekleştirilmiş olup, sonuçları mukavemet açısından karşılaştırılarak irdelenmiştir.

Anahtar Kelimeler : Çeki kancası; Binek otomobil; Römork; Mukavemet; Sonlu elemanlar yöntemi 

https://www.researchgate.net/publication/266461004_OTOMOBILLERE_TAKILAN_CEKI_KANCALARININ_ANALIZI/link/54afb1b20cf29661a3d5cee0/download

Tunap airco well® 996 Polen Filtre Kutusu Hijyenik Temizleyici 75 ml.

 

Polen filtre yuvası ve hava kanalları çevresi için özel hijyenik temizleyici. 

 

Alerjik koku ve boya içermez.

Sizlere daha iyi bir hizmet vermek için çerezleri kullanırız. Sitemizi kullanarak çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için : Kişisel Verilerin Korunması Kanunu X
,